• Výchova a vzdel. žiakov zo SZP

•

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky  v  roku 2016 vyčlenilo účelové finančné prostriedky na financovanie rozvojového projektu

„Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v základných školách 2016“.

1. Prioritné témy výzvy

Prioritnou oblasťou podpory sú aktivity prispievajúce k vyrovnávaniu sociálneho znevýhodnenia

žiakov a zabezpečeniu rovnosti príležitostí v praxi spočívajúce v podporovaní záujmu žiakov zo

sociálne znevýhodneného prostredia o vzdelávanie.

Ďalšou oblasťou podpory sú:

• aplikácie nových foriem a metód vzdelávania najmä smerom k podpore čitateľskej

gramotnosti vo vyučovacom procese,

•  inovácia metód vzdelávania so zameraním na využívanie IKT vo vyučovacom procese a

inovácia didaktických prostriedkov na digitálne vyučovanie,

• aktivity podporujúce interkultúrne prostredie,

-  aktivity rozvíjajúce spoluprácu s rodičmi.

2. Dĺžka trvania rozvojového projektu

Realizácia rozvojového projektu môže byť najskôr od 1. júna 2016 a všetky aktivity musia

byť ukončené do 30. novembra 2016.

Názov nášho  projektu:    Kamarátstvo s knihou

Cieľ projektu:

Hlavný cieľ:

1.         Cieľom projektu je zvýšenie vzdelanostnej úrovne žiakov pochádzajúcich z SZP prostredníctvom kníh a časopisov podporujúcich čitateľskú gramotnosť.

2.         Naučiť žiakov: -  poukázať na skutočnosť, že kniha je náš priateľ a dobrý pomocník,

-           vyhľadávať informácie z kníh, vybudovať si vzťah ku knihe,

-           naučiť sa spisovne vyjadrovať, vyvodiť vlastné závery a ponaučenia z knihy,

-           interpretovať, integrovať a hodnotiť svoje  myšlienky,

Špecifické ciele:

-             nákup časopisov, knižných jednotiek – knihy na povinné čítanie, encyklopédie, rozprávky, povesti, dobrodružná literatúra a iné.

-           po vyučovaní vytvoriť priestor pre čítanie v knižnici, realizovať zábavné aktivity a hry v knižnici,

-           zrealizovať aktivity v školskej knižnici – hlasné čítanie.

-           poskytnúť žiakom zo SZP možnosť vypožičať si knižky domov,

-           zrealizovať aktivitu „číta celá rodina“

-           poukázať na dôležitosť a potrebu čítania pri učení sa,

Rozpis rozpočtu (v zmysle Metodického usmernenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/010175/2004-42 zo dňa 8. decembra 2004 v znení neskorších predpisov)

Názov položky ekonomickej klasifikácie

Podrobný popis výdavkov

Náklady (v €) z prostriedkov

MŠVVaŠ       SR

iné zdroje

spolu

Knihy a časopisy

Nákup kníh a časopisov

2500

125

1625

V rámci projektu a po nakúpení – objednaní kníh sme po vyučovaní vytvorili priestor pre čítanie v školskej knižnici. Pre nižšie ročníky realizujeme zábavné aktivity a hry v knižnici najmä v mimovyučovacom čase.

Vďaka novým knihám sme sa ľahšie zapojili do akcie realizovanej Ministerstvom školstva uskutočnenej dňa 24. októbra 2016 o 9.00 hod. -  spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska.

Naši žiaci zo SZP, ale i všetci ostatní,  si s obľubou požičiavajú knižky domov a čítajú.

Zrealizované aktivity

1.         Deti čítajú deťom

Aktivita zameraná na hlasné čítanie. Po vyučovaní  aj v rámci vyučovania si deti  navzájom čítajú svoje obľúbené knižky. Po prečítaní urobia rozbor diela, v ktorom poukážu na tému, ideu, zaujímavosti, klady aj zápory. Rozbor diel, rozprávanie príbehu vlastnými slovami – je najlepšia metóda zdokonaľovania sa v slovnej zásobe.

-           Na hodinách slovenského jazyka a literatúry kolujú neustále nové knihy, deti si ich s radosťou požičiavajú, čítajú a realizujú rozbory

2.         Knižka pred spaním

Žiakom je umožnené vziať si knihu domov a čítať si ju doma pred spaním.

-           táto aktivita prebieha neustále, žiaci majú možnosť si vypožičiavať domov všetky knihy postupne, ihneď po ich prečítaní.

3.         Číta celá rodina

Aktivita zameraná na zapojenie rodinných príslušníkov do čítania. Žiak si vyberie knihu a rodič alebo iný rodinný príslušník mu ju  číta. Motto: Kniha spája rodinu.

Výsledky a výstupy projektu

Projektom sme postupovali podľa plánovaného harmonogramu s časovým posunom, po obdržaní peňazí sme v septembri  - novembri nakúpili (objednali) knihy. Do konca decembra  sme vybudovali – vytvorili miestnosť na čítanie kníh. Aktivity čítania a vypožičiavania kníh sa realizujú priebežne. Do kníh sa uviedlo, že sú zakúpené za podpory  MŠVVaŠ SR.

• Základná škola s materskou školou ,Čaka č. 364
      • Čaka č. 364 935 68 Slovakia